Axis Communications prezentuje aplikację Live Privacy Shield, której zadaniem jest ochrona tożsamości osób znajdujących się w polu widzenia kamery. Darmowe oprogramowanie umożliwia dynamiczne maskowanie poruszających się obiektów, całych postaci, twarzy i tła w czasie rzeczywistym lub nagranym wideo bez ponoszenia dodatkowych kosztów. To szczególnie ważne w kontekście zgodności materiału z przepisami RODO.
Aplikacja zapewnia dwie różne metody ochrony prywatności. Pierwsza to dynamiczne maskowanie oparte na ruchu. Oprogramowanie, automatycznie wykrywa zmiany pikseli (spowodowane przez ruch ludzi i obiektów) w porównaniu z ustawionym tłem, a następnie modyfikuje je w taki sposób, by tożsamość danej osoby nie mogła zostać rozpoznana. Nadaje się do stosowania w zakładach produkcyjnych, sklepach, czy punktach usługowych.
Drugą możliwością jest maskowanie oparte na sztucznej inteligencji, które możliwe jest w wybranych kamerach z wbudowaną funkcją głębokiego uczenia (DLPU). W tym przypadku aplikacja analizuje obraz wideo pod kątem ludzi, co umożliwia utajnienie ich tożsamości. Funkcja ta umożliwia dynamiczne maskowanie z szybkością 10 kl./s. Ma zastosowanie do scen bliskiego zasięgu w pomieszczeniach i na zewnątrz, w miejscach takich jak zakłady produkcyjne, szpitale, domy opieki nad osobami starszymi, hotele, szkoły, biura i sklepy.
Live Privacy Shield pozwala wybrać technikę maskowania: kolorem bądź poprzez mozaikę. Metoda kolorystyczna sprawdza się w sytuacjach, gdzie najważniejsze jest obserwowanie dokładnych ruchów monitorowanego obiektu. Mozaika natomiast pokazuje poruszające się osoby w bardzo niskiej rozdzielczości (rozpikselowanie), dzięki czemu możliwa jest lepsza detekcja barw obserwowanego obiektu. Maski można dowolnie skonfigurować: tak, aby obejmowały całe pole widzenia kamery, bądź wybrany obszar.
Do wykonywania analizy nie ma konieczności posiadania kosztownych serwerów centralnych, a sama konfiguracja aplikacji została wysoce uproszczona. Ponadto Live Privacy Shield jest kompatybilne z innymi rozwiązaniami Axis, np. AXIS Object Analitycs czy AXIS Video Motion Detection, co pozwala na dostosowanie możliwości aplikacji do własnych potrzeb.
Live Privacy Shield – najważniejsze cechy:
• Ochrona prywatności poprzez maskowanie
• Procesy wykonywane są przez aplikację brzegową zainstalowaną w kamerze
• Dwie metody maskowania: oparte na ruchu oraz na sztucznej inteligencji
• Możliwość wybrania techniki maskowania: kolorem lub mozaiką
• Oprogramowanie możliwe do pobrania bez ponoszenia dodatkowych kosztów
• Kompatybilność z innymi rozwiązaniami Axis
Link do strony artykułu: https://wm3.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/live-privacy-shield-czyli-aplikacja-do-ochrony-prywatnosci-od-axis